Již jedenácté pokračování Ultimate festu se opět konalo na Zámecké Rychtě v Polné u Jihlavy. I když se Polná nachází nedaleko mého bydliště, účastnil jsem se tohoto festivalu poprvé. O to více jsem byl zvědavý, jak vlastně tato všemi velmi vychvalovaná akce probíhá. Kdo v Polné již někdy byl, jistě si všiml, že okolí zámku je zkrátka kouzelné a myslím, že si pořadatelé lepší místo ani nemohli vybrat. Přejděme ale k samotnému dění jedenáctého Ultimatu.

Do klubu jsme dorazili zhruba okolo půl osmé a do půl hodiny začal set první kapely, která si říká Killhim!. Musím bohužel konstatovat, že jsem se docela nudil. Kluci spolu dle mého názoru nehrají moc dlouho a jejich thrash/death metal zaváněl naprostou průměrností a nepřílišnou nápaditostí. Tohle zkrátka hraje každá druhá podobně žánrově zařazená kapela a jestli mají kluci vyšší ambice, měli by na sobě rozhodně zamakat...

Mám pocit, že teprve podruhé se na Ultimatu objevil moderátor Kyklop a jeho angažování je rozhodně dobrou volbou. Celý večer vtipně vyplňoval pauzy mezi jednotlivými vystoupeními a osnoval i losování vstupenek o ceny, které se týkaly kapel, jež zrovna odehrály svůj set, což považuji také za velmi dobrý krok. Zbytečná mi naopak přijde videoprojekce, kde se chaoticky promítají klipy cizích kapel a nijak nesouvisí s děním na pódiu.

Dalšími pány na holení byla chebská kapela Kmen, pro většinu z vás asi neznámý pojem a pro mě rovněž. O to víc jsem byl však jejich produkcí překvapen. Kluci se pohybují kdesi na rozhraní emo coru a sludge, jejich hudba je velmi záživná a propracovaná a já osobně v ní cítil silný vliv starších Isis, Cult Of Luna a z českých luhů a hájů určitě Thema 11 či Lvmen. Přesto si nemyslím, že by se jednalo o nějakou prachsprostou kopírku. Tihle kluci mají invence a talentu na rozdávání a já jsem přesvědčen, že o nich ještě uslyšíme. Temná romantika kontrastuje s prudkými a pekelně vzteklými coreovými pasážemi a dvojice zpěváků dává výrazu kapely další rozměr. Pokud by bylo minimálně takto kvalitní vše, co se označuje slůvkem "emo", byl bych naprosto spokojen. Menší faux pas nastalo pouze s předáváním ceny. Kluci totiž nemají na svém kontě žádné CD ani trička či další promomateriály, proto z legrace navrhli, že věnují do soutěže své propocené trenýrky. Moderátor Kyklop se toho chytl s nečekanou vervou, takže se mu nakonec opravdu podařilo tyto "suvenýry" z kluků dostat, avšak výherce se o tuto exkluzivní cenu již bůhvíproč nepřihlásil.

Kapelou, na kterou jsem se velmi těšil, byla zavedená thrash/deathová úderka F.O.B.. Ty jsem naposledy viděl před mnoha lety, kde hráli skladby z první desky „Follow The Instruction“, která byla velmi povedená. Druhá řadovka „Default“ už mě záhadně minula, ale předpokládám, že kromě nového materiálu kluci nejvíce hráli právě z ní. Jejich vystoupení ve mě však trochu vzbudilo rozpaky. Za mikrofonem se představil nový zpěvák Mára, který nahradil dosavadního řvouna Petra, zotavujícího se z autonehody a jeho výkon ani výkon kapely jako celku rozhodně nebyl špatný. I když považuji za plus fakt, že se kluci vzdálili od původního trochu oldschoolového pojetí death/thrash metalu, jejich současná hudební tvář mi už tolik nesedí. Mára je sice dobrý zpěvák s velkým rozsahem, ale jeho projev mi upomínal všemožné nu-metalové kapely, s čímž jsem se smiřoval jen těžko. Naživo ale jejich muzika opravdu šlape a já si na kluky spolu se svým bratrem s chutí zapařil. Bylo vidět, že jde o léta sehrané týpky a kvalitní muzikanty a tak by to mělo být.

Roli zahraničního hosta tentokrát obstarali slovenští brutal death metalisté Suburban Terrorist, kteří představili svoji stále poměrně čerstvou placku „Respect-Ignorance-Provocation“ a ukázali, že patří ve svém žánru do první ligy. Jejich brutálně šťavnatý masakr musel zahřát u srdce každého vyznavače rychlého a nekompromisního deathu. Technicky vyšperkované skladby s velkou dávkou invence a zručnou instrumentací vám doslova urvou palici a vymalují s ní celý obývák. Pokud bych měl hledat nějakou drobnou slabinu, byl by jí zřejmě zpěv, který by mohl být ještě intenzivnější. To však není až tak podstatná výtka, protože kluci vám to vrchovatě vynahradí košatou instrumentací. O jejich kvalitách svědčí mimo jiné i kontrakt s firmou Grondhaisn, která je známá tím, že si potrpí na kvalitu. Tady už snad nemám co dodat, snad jen přání, aby to kapele stejně intenzivně šlapalo i nadále.

Stejně jako před týdnem na Břitvě, i tentokrát pro mě bylo vrcholem večera vystoupení výborné vsetínské experimentálně metalové hordy Abstract Essence. Jejich debut „Aftermath“ patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co minulý rok u nás vyšlo a kluci opět ukázali, že dokážou naprosto strhnout i naživo. Navíc byli jedinými, kdo dokázal pořádně rozpařit publikum. Na rozdíl od Břitvy jim tentokrát přál i zvukař, takže vynikly klávesové rejstříky i čisté vokály jejich majitele Maniho. Zpěvák Ondra podával opět skvělý výkon a při setu si i pořádně zapařil mezi lidmi. Vystoupení bylo zkrátka skvělé a mluvit o něm mohu jen v samých superlativech. Pokud tedy budou hrát Abstracti někde v blízkosti vašeho bydliště, rozhodně si je nenechte ujít! Mimochodem, velmi mě potěšil i fakt, že kluci jsou naprosto pohodoví i mimo pódium a dá se s nimi velmi dobře pokecat. To samé platí o jejich manažerce Martině (jinak Black Idea), která každoročně pořádá právě i Břitvu a nezapomněla mi okamžitě vpálit kritickou pasáž v mém minulém reportu, kde jsem vyjádřil rozčarování nad její anglickou výslovností. Setkání ale nakonec proběhlo velmi přátelsky a já byl dokonce obdarován krásným tričkem, za které tímto ještě jednou moc děkuji.

Festiválek zakončila death metalová úderka Be Fading Fast, jejíž projev byl sice striktně old schoolový, ale naživo měla patřičné koule a postarala se o důstojný konec večera. Jejich set jsem pozoroval už víceméně z povzdálí, protože mě zužovala únava z paření na Abstract Essence. Omlouvám se tedy, pokud budu příliš strohý, ale myslím, že když napíšu, že se jednalo o povedený klasicky death metalový nášup, není snad ani třeba nic dodávat. Na pařbu skvělá muzika, ale doma bych si je asi nepustil.

Celkově se tedy Ultimate naprosto fantasticky vydařil a já smekám poklonu pořadatelům, kteří měli vše do puntíku zmáklé a obstarali návštěvníkům takto skvělou akci. Konec je však i přesto bohužel smutný. Přišla jen necelá třicítka lidí, a tak se znovu zopakoval stále častější příběh o pořadatelích, kteří připravili fantastickou akci a přišli na buben. Já jen doufám, že to kluky neodradí a hlavně že příště bude narváno. Ultimate by si to určitě zasloužil. Takže pokud budete mít čas, neváhejte a vyjeďte si. Za směšný peníz dostanete pořádnou porci kvalitní muziky a ještě můžete vyhrát suvenýr od vystupujících kapel. A tohle se, sakra, vyplatí!

Autor: empty
Zdroj: http://www.metalnation.cz/index.php?pg=reports&action=whole&id=363